Penktadienis, 02 Gruodžio 2016 12:14

Lietuvos ir tarptautinio notariato atstovai Vilniuje mini notaro profesijos Lietuvoje 450-ąsias metines

Lietuviškojo notariato 450-mečiui skirta tarptautinė konferencija Vilniuje. M.Ambrazo nuotr.

Penkiolikos valstybių notariatų atstovai gruodžio 2 d. Vilniuje susirinko į tarptautinę konferenciją, kurioje minimos notaro profesijos Lietuvoje 450-osios metinės.

2016 metais minimos LDK II Statuto 450-osios metinės. LDK II Statutu buvo įsteigti žemės teismai, kurių raštininkas privalėjo vesti žemės teismo knygas, daryti jose įrašus ir jų išrašus. Į žemės teismo knygas buvo įrašomi ne tik teismų tardymai, bylos eiga, liudytojų parodymai ir teismo sprendimai, bet ir įvairiausi dokumentai bei aktai.

Žemės teismo raštininkas vykdė ir notaro pareigas, todėl 1566-ieji – II Lietuvos Statuto priėmimo metai, laikytini ir Lietuvos notaro, kaip teisininko instituto pradžios metais.

Į Lietuvos notarų rūmų surengtą konferenciją atvyko Tarptautinės notariato sąjungos, Europos Sąjungos notariatų tarybos vadovai, notarai iš Senegalo, Vokietijos, Šveicarijos, Italijos, Ispanijos, Vengrijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Moldovos, Armėnijos, Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos ir Gruzijos.

Konferencijoje pranešimus skaitė Tarptautinės notariato sąjungos prezidentas Daniel-Sedar Senghoras (Danielis Sedaras Sengoras), Europos Sąjungos notariatų tarybos vadovas Paolo Pasqualis (Paolas Paskualis). Konferenciją sveikino laikinasis teisingumo ministras Juozas Bernatonis, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.

Atskira sesija skirta notariato istorijai. Lietuvos istorijos instituto mokslininkė, doc. dr. Ramunė Šmigelskytė‑Stukienė perskaitė pranešimą apie Notarinę konfederacinių teismų funkciją 1792–1793 metais. Lietuvos istorijos instituto mokslininkas dr. Adamas Stankevič perkaitė pranešimą apie notarines funkcijas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoriškų teismų praktikoje XVIII amžiuje.  1990 metų Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarė dr. Zita Šličytė savo pranešime prisiminė nepriklausomo notariato atkūrimą Lietuvoje ir 1992 metais įgyvendintą notariato reformą.

Lietuvos notarų rūmai

Olimpiečių g. 4, 09237 Vilnius
Kodas 301538058
Tel. (8 5) 261 4757
Faks. (8 5) 261 4660
El.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Notaras (lot. notarius - greitai rašantis; raštininkas) - asmuo, kuriam pavestos dokumentų, sandorių (pa)tvirtinimo funkcijos ir turintis užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Notaras teisiškai įtvirtina neginčijamas fizinių ir juridinių asmenų subjektines teises ir teisinius faktus, užtikrina šių asmenų ir valstybės teisėtų interesų apsaugą. Notarai savo įgaliojimus vykdo, nepaisydami valstybinės valdžios bei valdymo institucijų įtakos, ir paklūsta tik įstatymams. -- wikipedia.org

Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis šio įstatymo nustatytas  funkcijas,  užtikrinančias, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. -- LR notariato įstatymas

footer nt es copy Paveldėjimas europoje Paveldėjimas europoje Europos notaru katalogas footer poros footer pazeidziami Prisijungti

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
© Lietuvos notarų rūmai, 2011. Visos teisės saugomos.