Penktadienis, 02 Gruodžio 2016 16:24

Notaro profesionalumas ir etika - nuolatinė išskirtinio dėmesio sfera, teigia teisingumo ministras

L.e. teisingumo ministro pareigas Juozas Bernatonis. M.Ambrazo nuotr.

Teisingumo ministerijai 2012-2016 metų Vyriausybės kadencijoje vadovavęs ir laikinai ministro pareigas einantis Juozas Bernatonis, sveikindamas notarus jų profesijos Lietuvoje 450-mečio proga, pabrėžė, kad visuomenė kelia ypatingai aukštus profesionalumo ir patikimumo reikalavimus.

Kalbėdamas gruodžio 2 d. Vilniuje vykusioje tarptautinėje konferencijoje, skirtoje notaro profesijos Lietuvoje 450-mečiui paminėti, J. Bernatonis kalbėjo apie modernių technologijų ir notaro darbo sąsajas.

"Duomenų srautai perkeliami į elektroninę erdvę, vis daugiau paslaugų teikiama nuotoliniu būdu, patikimai identifikuojamas klientas, vykdomas keitimasis informacija. Džiaugiuosi, kad Lietuvos notariatas aiškiai suvokia informacinių išteklių perspektyvą, kuria elektroninių dokumentų valdymo sistemą ir e.notariatą, aiškiai įvardindami informacinių sistemų naudą notarams ir jų klientams", - sakė ministras J. Bernatonis.

Šiemet Lietuvos notarų rūmų pastangomis ir finansavimu baigtas pirmasis sistemos "e.Notaras" etapas. Po testavimo notarai ir jų klientai galės naudotis pirmomis virtualaus bendravimo paslaugomis, į elektroninę erdvę bus perkeltas notaro veiksmų registras. Sistema "e.Notaras" bus visiškai integruota su valstybinėmis informacinėmis sistemomis ir registrais.

J. Bernatonis taip pat kalbėjo apie tolesnę notarų funkcijų plėtrą. Jo teigimu, plėtojant notarų funkcijas, būtina rasti bendrą veiklos balansą su kitų teisinių profesijų atstovais. Seimas jau priėmė Civilinio kodekso pakeitimą, kuriuo nustatomi aiškūs notarų ir anstolių veiksmai vykdant išieškojimą iš notaro nustatytos turto dalies.

2016 metais minimos LDK II Statuto 450-osios metinės. LDK II Statutu buvo įsteigti žemės teismai, kurių raštininkas privalėjo vesti žemės teismo knygas, daryti jose įrašus ir jų išrašus. Į žemės teismo knygas buvo įrašomi ne tik teismų tardymai, bylos eiga, liudytojų parodymai ir teismo sprendimai, bet ir įvairiausi dokumentai bei aktai.

Žemės teismo raštininkas vykdė ir notaro pareigas, todėl 1566-ieji – II Lietuvos Statuto priėmimo metai, laikytini ir Lietuvos notaro, kaip teisininko instituto pradžios metais.

Lietuvos notarų rūmai

Olimpiečių g. 4, 09237 Vilnius
Kodas 301538058
Tel. (8 5) 261 4757
Faks. (8 5) 261 4660
El.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Notaras (lot. notarius - greitai rašantis; raštininkas) - asmuo, kuriam pavestos dokumentų, sandorių (pa)tvirtinimo funkcijos ir turintis užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Notaras teisiškai įtvirtina neginčijamas fizinių ir juridinių asmenų subjektines teises ir teisinius faktus, užtikrina šių asmenų ir valstybės teisėtų interesų apsaugą. Notarai savo įgaliojimus vykdo, nepaisydami valstybinės valdžios bei valdymo institucijų įtakos, ir paklūsta tik įstatymams. -- wikipedia.org

Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis šio įstatymo nustatytas  funkcijas,  užtikrinančias, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. -- LR notariato įstatymas

footer nt es copy Paveldėjimas europoje Paveldėjimas europoje Europos notaru katalogas footer poros footer pazeidziami Prisijungti

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
© Lietuvos notarų rūmai, 2011. Visos teisės saugomos.