Šeštadienis, 03 Gruodžio 2016 12:18

Gyventojai tarp teisininkų labiausiai pasitiki notarais, visiškai nepasitiki antstoliais, rodo tyrimas

Profesijos 450-ąsias metines Lietuvoje minintys notarai tebėra didžiausią gyventojų pasitikėjimą pelniusi teisininkų profesija, rodo reprezentatyvus tyrimas. Labiausiai nepasitikima antstoliais.

Anot visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus" atliktos sociologinės apklausos, tarp teisinių profesijų pagal pasitikėjimą pirmauja notarai: jais pasitiki 63 proc., o nepasitiki 6 proc. gyventojų. Notarais yra pasitikima visose socialinėse demografinėse grupėse.

„Tai, kad gyventojai labiausiai pasitiki notarais – ne atsitiktinumas, o jau vienuolika metų nesikeičianti tendencija, rodanti notarų pastangas teikti gyventojams kvalifikuotas teisines paslaugas ir užtikrinti teisingumo prevenciją civilinės teisės srityje. Notarams, šiemet minintiems profesijos atsiradimo Lietuvoje 450-ąsias metines, tai didelis paskatinimas gerinti teisinių paslaugų kokybę", - sakė Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis.

Tendencija, kad notarai pelno daugiausiai pasitikėjimo tarp teisinių profesijų, nekinta jau vienuolika metų, kai 2005 metais pirmąsyk surengta tokia apklausa.

Kiek mažiau yra pasitikinčių policininkais, jais pasitiki 62 proc. (nepasitiki 9 proc.) gyventojų.

Daugeliu kitų teisinių profesijų yra pasitikima mažiau, tačiau ir jomis yra labiau pasitikima, nei nepasitikima: advokatais (pasitiki 40 proc.), Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojais (32 proc.), Valstybės saugumo departamento darbuotojais (32 proc.), prokurorais (30 proc.), teisėjais (29 proc.). Vienintelė profesija, kurios atstovais yra nepasitikima – tai antstoliai (22 proc. pasitiki ir 29 proc. nepasitiki). Be to, buvo vertinama Teisingumo ministerija. Daugelis (43 proc.) negalėjo įvertinti jos darbo, o atsakiusieji ją vertino greičiau teigiamai (29 proc.), nei neigiamai (12 proc.).

Dauguma respondentų mano, kad Lietuvoje notarų yra pakankamai – 61 procentas.

Respondentų buvo klausiama, ar jiems yra tekę per paskutiniuosius dvejus metus tvarkyti reikalus notaro biure. 32 proc. gyventojų yra tvarkę reikalus notaro biure. Dažniau tai turintys aukštąjį išsilavinimą – 44 proc., dirbantys specialistai – 43 proc.

Tiems respondentams, kurie tvarkė reikalus notaro biure, buvo pateiktas klausimas apie paslaugų kokybę.

Dauguma notarų klientų yra patenkinti jų paslaugomis – 69 proc., nepatenkintų – 8 proc.

Lietuvos notarų rūmų užsakymu tyrimas atliktas 2016 m. spalio 13 – 21 dienomis. Interviu respondento namuose būdu buvo apklausti 1004 18 metų ir vyresni Lietuvos gyventojai. Apklausa vyko Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytaus, Utenos, Tauragės, Švenčionių, Raseinių, Kupiškio, Molėtų, Akmenės, Rokiškio, Telšių, Marijampolės, Trakų, Varėnos, Mažeikių, Kretingos, Prienų, Šakių ir Ukmergės rajonuose – iš viso vyko 19 miestų ir 23 kaimuose.

2016 metais minimos LDK Antrojo Statuto 450-osios metinės. LDK Antruoju Statutu buvo įsteigti žemės teismai, kurių raštininkas vykdė pareigas, kurios labai artimos dabartinėms notaro pareigoms. Todėl 1566-ieji – II Lietuvos Statuto priėmimo metai, laikytini ir Lietuvos notaro, kaip teisininko instituto pradžios metais.

Lietuvos notarų rūmai

Olimpiečių g. 4, 09237 Vilnius
Kodas 301538058
Tel. (8 5) 261 4757
Faks. (8 5) 261 4660
El.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Notaras (lot. notarius - greitai rašantis; raštininkas) - asmuo, kuriam pavestos dokumentų, sandorių (pa)tvirtinimo funkcijos ir turintis užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Notaras teisiškai įtvirtina neginčijamas fizinių ir juridinių asmenų subjektines teises ir teisinius faktus, užtikrina šių asmenų ir valstybės teisėtų interesų apsaugą. Notarai savo įgaliojimus vykdo, nepaisydami valstybinės valdžios bei valdymo institucijų įtakos, ir paklūsta tik įstatymams. -- wikipedia.org

Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis šio įstatymo nustatytas  funkcijas,  užtikrinančias, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. -- LR notariato įstatymas

footer nt es copy Paveldėjimas europoje Paveldėjimas europoje Europos notaru katalogas footer poros footer pazeidziami Prisijungti

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
© Lietuvos notarų rūmai, 2011. Visos teisės saugomos.