Ketvirtadienis, 15 Birželio 2017 14:44

LNR prezidentas Kijeve dalinosi patirtimi su Ukrainos notarais

Lietuvos notarų rūmai tęsia metodinę paramą reformų keliu pasukusiam Ukrainos notariatui. LNR prezidentas Marius Stračkaitis birželio 14 d. Kijeve dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje "Ukrainos notariato reformų europietiškas vektorius".

Apskritojo stalo diskusiją inicijavę Ukrainos notarų rūmai siekė plataus suinteresuotų institucijų rato atstovams paskleisti žinią apie Ukrainos notariato reformos kelius ir priemones. Į diskusiją pakviesti Lietuvos ir Latvijos notariato atstovai pristatė šių šalių notariatų reformų, prasidėjusių prieš 25-erius metus, etapus ir kryptis. Diskusijose nemažai dėmesio buvo skiriama elektroninių technologijų pažangai ir jų pritaikymui teisės institucijų ir notariato darbe.

Diskusijos metu ir jos kuluaruose, bendraudamas su notariato ir kitų institucijų atstovais, M. Stračkaitis pabrėžė svarbiausius Ukrainos notariato iššūkius, kurių nespręsdama, Ukraina nusižengs įstojimo į Tarptautinę notariato sąjungą (UINL) kriterijams. Ukrainos notariatas į UINL buvo priimtas 2013 metais.

Pasak M. Stračkaičio, pirma sąlyga - būtina griežtai reglamentuoti notarų nario mokesčio rūmams privalomumą. M.Stračkaitis akcentavo, kad tik nario mokestis gali garantuoti notarų rūmams savarankiškumą ir nepriklausomumą, o be jų rūmai negali atlikti savo funkcijų.

Antroji ir trečioji sąlygos - įgyvendinti esminį lotyniškojo notariato numerus clausus principą - nustatyti notarų ribinius skaičius ir jų kvotas, be to, galutinai pereiti nuo valstybinio prie privataus notariato. Šiuo metu Ukrainoje tebeveikia maždaug tūkstantis notarų, išlaikomų iš valstybės biudžeto. Kvotų nebuvimas lėmė tai, kad vien Kijeve šiuo metu veikia maždaug tūkstantis notarų - kelis kartus daugiau negu jų reikėtų pagal lotyniškojo notariato kriterijus.

Diskusijoje ir po jos buvo daug kalbama apie elektroninių paslaugų taikymą notaro darbe. M.Stračkaitis pristatė LNR įgyvendinamo projekto e.Notaras patirtį ir tikslus. Buvo kalbama ir apie Ukrainos vyriausybės tikslus visose viešojo sektoriaus srityse, taip pat ir notariate, diegti "blockchain" technologija pagrįstus informacinių technologijų produktus. M. Stračkaitis pabrėžė, kad Lietuvos teisinėse organizacijose ši technologija netaikoma, o lotyniškojo notariato šalys mato pavojų, jog ši technologija padeda nuslėpti nekilnojamojo turto ir pinigų kilmę.

Lietuvos notarų rūmai

Olimpiečių g. 4, 09237 Vilnius
Kodas 301538058
Tel. (8 5) 261 4757
Faks. (8 5) 261 4660
El.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Notaras (lot. notarius - greitai rašantis; raštininkas) - asmuo, kuriam pavestos dokumentų, sandorių (pa)tvirtinimo funkcijos ir turintis užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Notaras teisiškai įtvirtina neginčijamas fizinių ir juridinių asmenų subjektines teises ir teisinius faktus, užtikrina šių asmenų ir valstybės teisėtų interesų apsaugą. Notarai savo įgaliojimus vykdo, nepaisydami valstybinės valdžios bei valdymo institucijų įtakos, ir paklūsta tik įstatymams. -- wikipedia.org

Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis šio įstatymo nustatytas  funkcijas,  užtikrinančias, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. -- LR notariato įstatymas

footer nt es copy Paveldėjimas europoje Paveldėjimas europoje Europos notaru katalogas footer poros footer pazeidziami Prisijungti

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
© Lietuvos notarų rūmai, 2011. Visos teisės saugomos.