Trečiadienis, 25 Spalio 2017 12:45

Dėl publikacijų apie teisinių profesijų pajamas

Žiniasklaidai pranešus apie "Sodros" paskelbtus notarų, advokatų ir antstolių pajamų rodiklius, Lietuvos notarų rūmai išplatino savo poziciją.

„Delfi" klausimas

"Sodros" duomenimis, 2016 m. 3340 Lietuvoje dirbę advokatai, jų padėjėjai, notarai, antstoliai vidutiniškai deklaravo 175 Eur per mėnesį pajamų.

Iš jų 31 proc. deklaravo sumą, kuri yra mažesnė arba lygi minimaliai mėnesinei algai. Gal galėtumėte trumpai pakomentuoti, kodėl tiek jūsų profesijos atstovų oficialiai deklaruoja tokias mažas pajamas? Kaip jie sukaups reikiamą stažą būsimai pensijai? Kokios apskritai dėl to yra jų garantijos?

Atsako Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis:

Atkreipiame dėmesį į tai, kad „Sodra" duomenys paskaičiuoti ir pateikti nekorektiškai. Pirmiausia, skaičiuojamas pajamų vidurkis kelioms visiškai skirtingoms teisininkų profesijoms, kurių pajamų apskaita radikaliai skiriasi. Tai lyg į vieną sulčiaspaudę įmestume tarpusavyje nederančius apelsinus, bulves ir kokosus. Tarp laisvųjų teisinių profesijų notarų pajamos yra bene griežčiausiai, skaidriausiai ir tiksliausiai apskaitomos ir deklaruojamos. Pagal Notariato įstatymą notaro atlyginimo dydis nurodomas notariniame registre ir notaro patvirtinamame dokumente. Visos notarų pajamos yra įtraukiamos į notarinį registrą. Pagal jame nurodytas pajamas teikiamos deklaracijos valstybės institucijoms. Notarai neturi galimybės deklaruoti kitokių pajamų, negu buvo gautos. Kitos teisinės profesijos galbūt savo pajamas apskaito ir deklaruoja ne tokiais griežtais ir skaidriais būdais.

Antra, visiškai nekorektiška yra į vieną katilą „suversti" skirtingo skaitlingumo teisines profesijas. Šiuo metu veiklą vykdo 259 notarai, todėl jų dalis bendrame 3340 skaičiuje yra nedidelė. Taip pat nėra aišku, apie kokias deklaruotas pajamas yra kalbama. Notarai pateikia deklaracijas Valstybinei mokesčių inspekcijai, kurioje nurodomos notaro pajamos ir išlaidos. Pažymėtina, kad pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą individualią veiklą vykdančių asmenų įmokų bazė yra 50 procentų individualios veiklos apmokestinamųjų (neatėmus privalomojo sveikatos draudimo, socialinio draudimo įmokų) pajamų. Todėl gali būti, kad pateikiami skaičiai ne apie visas notaro pajamas, o apie tą jų dalį, nuo kurios skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Pagal Notarų rūmų turimus duomenis, yra tik keletas notarų, kurių pajamos per mėnesį mažesnės už minimalią mėnesio algą.

Notarai, kaip ir visi asmenys, kurie verčiasi individualia veikla (išskyrus turinčius verslo liudijimus), draudžiami pensijų, ligos ir motinystės socialiniu draudimu. Socialinio draudimo stažas laikomas proporcingai mažesniu, jeigu įmokos sumokėtos arba priskaičiuotos nuo mažesnės negu minimalioji mėnesinė alga sumos. Nuo sukaupto socialinio draudimo stažo priklausys ir notarui mokamos išmokos.

Lietuvos notarų rūmai

Olimpiečių g. 4, 09237 Vilnius
Kodas 301538058
Tel. (8 5) 261 4757
Faks. (8 5) 261 4660
El.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Notaras (lot. notarius - greitai rašantis; raštininkas) - asmuo, kuriam pavestos dokumentų, sandorių (pa)tvirtinimo funkcijos ir turintis užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Notaras teisiškai įtvirtina neginčijamas fizinių ir juridinių asmenų subjektines teises ir teisinius faktus, užtikrina šių asmenų ir valstybės teisėtų interesų apsaugą. Notarai savo įgaliojimus vykdo, nepaisydami valstybinės valdžios bei valdymo institucijų įtakos, ir paklūsta tik įstatymams. -- wikipedia.org

Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis šio įstatymo nustatytas  funkcijas,  užtikrinančias, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. -- LR notariato įstatymas

footer nt es copy Paveldėjimas europoje Paveldėjimas europoje Europos notaru katalogas footer poros footer pazeidziami Prisijungti

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
© Lietuvos notarų rūmai, 2011. Visos teisės saugomos.