Šeštadienis, 02 Gruodžio 2017 21:15

Lietuvos notarai paminėjo reformos 25-metį

Minint reformatoriško Notariato įstatymo įsigaliojimo Lietuvoje 25-ąsias metines, Lietuvos notarų rūmų, akademinio pasaulio ir užsienio notariatų atstovai gruodžio 2 d. per konferenciją Vilniuje aptarė profesijai iškylančius iššūkius.

Valdovų rūmuose vykusioje konferencijoje „Lietuvos notariato reformai 25-eri" dalyvavo dauguma iš Lietuvoje dirbančių 261-no notaro, Tarptautinės notariato sąjungos ir Europos Sąjungos notariatų tarybos vadovai, pasaulio notariatų atstovai iš 21 užsienio šalies: Ispanijos, Italijos, Šveicarijos, Vokietijos, Austrijos, Prancūzijos, Čekijos, Vengrijos, Slovėnijos, Kroatijos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Ukrainos, Moldovos, Rusijos, Kazachstano, Gruzijos, Azerbaidžano, Armėnijos.

Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis savo pranešime nevengė aktualijų ir aštrių temų. Jis kalbėjo apie neišnaudotą santykių su Teisingumo ministerija potencialią, stingančius valstybinių institucijų sprendimus, užkertančius kelią teisėkūros spragų užpildymui, elektroninių paslaugų plėtrai, notarų paslaugų kainodaros sureguliavimui.

Marius Stračkaitis (ši ir kitos Martyno Ambrazo ir Olgos Posaškovos nuotr.).

M.Stračkaitis griežtai kritikavo su teise prasilenkiantį konkurenciją priežiūrinčių institucijų kišimąsi į Lietuvos notarų rūmų veiklą, Notarų rūmų prezidiumo sprendimus, drauge pabrėždamas Teisingumo ministerijos neveiklumą ir negebėjimą užpildyti egzistuojančias teisinio reglamentavimo spragas.

Tarptautinės notariato sąjungos (UINL) viceprezidentė Europai Sigrun Erber-Faller apžvelgė lotyniškojo notariato šalių aktualijas ir notaro veiklos principus bei vertybes. Konkrečiai kalbėdama apie Lietuvą, ji pabrėžė Lietuvos notariato lyderystę kuriant elektroninio notariato sistemą. UINL viceprezidentė taip pat akcentavo notaro vaidmenį padedant valstybei kovoje su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu.

 UINL viceprezidentė Europai Sigrun Erber-Faller (M. Ambrazo ir O. Posaškovos nuotr.).

Europos Sąjungos notariatų tarybos (CNUE) prezidentas 2017-iesiems metams, Ispanijos notaras  Jose Manuel Garcia Collantesas apžvelgė organizacijos veiklą, Europos Sąjungos teisės aktualijas ir santykius su Europos Komisija.

CNUE prezidentas 2017-iesiems metams, Ispanijos notaras  Jose Manuel Garcia Collantesas.

Vokietijos notaras dr. Dr. Marius Kohler, kuris nuo 2018 metų perims Europos Sąjungos notariatų tarybos prezidento pareigas, apžvelgė Europos Sąjungos teisės perspektyvas bei CNUE veiklos kitąmet prioritetus.

Vokietijos notaras dr. Dr. Marius Kohler, būsimasis CNUE prezidentas.


Konferencijoje taip pat buvo išklausyta Lietuvos ir užsienio teisės teoretikų ir praktikų pranešimų. Vokietijos Federalinių notarų rūmų viceprezidentas, teisės tarėjas Richardas Bockas perskaitė pranešimą "Skaidrios verslo struktūros užtikrinimas saugiuose valstybės registruose", Konkurencijos teisė ir notarai.

Prof. habil. dr. Vilenas Vadapalas, advokatas ir buvęs Europos Sąjungos Bendrojo Teismo teisėjas, savo pranešime iš teisės pozicijų apžvelgė pastaruoju metu išryškėjusias nemotyvuotas konkurencijos teisės ir notarų veiklos sankirtas. Prof. habil. dr. Gintaras Švedas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto prodekanas, pristatė Lietuvos notariato uždavinius kovoje su pinigų plovimu. Vilma Vildžiūnaitė, Lietuvos Respublikos finansų ministerijos patarėja, apžvelgė būdus, kaip notaras gali padėti valstybei mokesčių teisės srityje. Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius, akademikas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Privatinės teisės katedros vedėjas, apžvelgė Lietuvos notariato reformos teisinius ir teorinius aspektus, notariato santykį su įstatymų leidybos ir kontroliuojančiomis institucijomis.

Vokietijos Federalinių notarų rūmų viceprezidentas, teisės tarėjas Richardas Bockas.

Prof. habil. dr. Gintaras Švedas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto prodekanas.

Prof. habil. dr. Vilenas Vadapalas, advokatas ir buvęs Europos Sąjungos Bendrojo Teismo teisėjas.

Vilma Vildžiūnaitė, Lietuvos Respublikos finansų ministerijos patarėja.

Prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius, akademikas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Privatinės teisės katedros vedėjas.

Lietuvos notarų rūmai

Olimpiečių g. 4, 09237 Vilnius
Kodas 301538058
Tel. (8 5) 261 4757
Faks. (8 5) 261 4660
El.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

Notaras (lot. notarius - greitai rašantis; raštininkas) - asmuo, kuriam pavestos dokumentų, sandorių (pa)tvirtinimo funkcijos ir turintis užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Notaras teisiškai įtvirtina neginčijamas fizinių ir juridinių asmenų subjektines teises ir teisinius faktus, užtikrina šių asmenų ir valstybės teisėtų interesų apsaugą. Notarai savo įgaliojimus vykdo, nepaisydami valstybinės valdžios bei valdymo institucijų įtakos, ir paklūsta tik įstatymams. -- wikipedia.org

Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis šio įstatymo nustatytas  funkcijas,  užtikrinančias, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. -- LR notariato įstatymas

footer nt es copy Paveldėjimas europoje Paveldėjimas europoje Europos notaru katalogas footer poros footer pazeidziami Prisijungti

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
© Lietuvos notarų rūmai, 2011. Visos teisės saugomos.