Vasara – metas, kai žmonės dažniau leidžiasi į atostogas, keliaudami ne tik Lietuvoje, bet ir pasirinkdami įvairias užsienio šalis. Vasarą taip pat daugiau pasitaiko ir atvejų, kai tėvai išleidžia savo vaikus vykti į keliones patiems arba su kitais žmonėmis. O tokioms kelionėms neretai prireikia notariškai patvirtinto tėvų sutikimo. Visgi pagrindinė klaida dėl tokių leidimų daroma tada, kai jų imamasi net tada, kai jų nereikia.
Lietuvos notarų rūmai primena, kokiais atvejais būtina pasirūpinti notarų patvirtintais tėvų sutikimais vaikui išvykstant į užsienio valstybę, o kokiais atvejais – jų nereikia.
„Notariškai patvirtinto tėvų sutikimo vaikui, keliaujančiam su juo lydinčiu asmeniu arba vienam, reikia tik tuomet, kai keliaujama į ne Šengeno erdvėje esančią valstybę. Tačiau dažnai pastebime, kad, pavyzdžiui, visa klasė planuoja kelionę į Šengeno erdvės šalis, tokias kaip Latvija ar Lenkija, tačiau iš tėvų vis tiek reikalaujama notariškai patvirtintų sutikimų, nors pagal galiojančius teisės aktus to daryti nereikia. Tokiu atveju ne tik gaištamas tėvų laikas, bet ir tenka patirti papildomas finansines išlaidas“, - sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.
Šiuo metu Šengeno erdvei priklauso 25 Europos Sąjungos šalys narės: Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija, Vokietija, bei 4 ne Europos Sąjungos valstybės: Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija. Į šias šalis keliaujantiems vaikams su lydinčiais asmenimis ar vieniems notariškai patvirtintų tėvų sutikimų nereikia, o keliaujant į visas kitas šalis, reikia pasirūpinti atitinkamais dokumentais.
Notarui, liudijančiam parašo tikrumą sutikime dėl vaiko išvykimo į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, turi būti pateikiami vaiko ir lydinčio asmens, jeigu vyksta su juo, duomenys: vardas, pavardė, gimimo data arba asmens kodas, Lietuvos Respublikos paso, asmens tapatybės kortelės ar kito kelionės dokumento duomenys (numeris, kas ir kada išdavė), galiojimo laikas.
Taip pat notaras, atlikdamas šį notarinį veiksmą, norėdamas įsitikinti, kad sutikimą duodantis asmuo turi tokią teisę, t. y. yra vaiko, dėl kurio išvykimo duodamas sutikimas, yra tėvas, motina arba globėjas (rūpintojas), papildomai paprašoma pateikti tai įrodančius dokumentus (pavyzdžiui, vaiko gimimo liudijimą).
Lietuvos notarų rūmų prezidentas M. Stračkaitis taip pat atkreipia dėmesį, kad kai kurie vežėjai gali prašyti tėvų sutikimo, keliaujant ir į Šengeno erdvei priklausančiai valstybei.
„Visgi prieš kreipiantis į notarą dėl sutikimo, keliaujant į Šengeno erdvės šalis, rekomenduoju tėvams pirmiausia pasiteirauti vežėjo, kokia yra jo nustatyta nepilnamečių keliavimo tvarka. Kai kurie vežėjai, ypač oro transporto bendrovės, gali taikyti papildomus reikalavimus – pavyzdžiui, reikalauti notariškai patvirtinto vieno tėvų sutikimo“, - sako M. Stračkaitis.